RODO nie tylko w obszarze HR- czy jest się czego obawiać?

RODO nie tylko w obszarze HR- czy jest się czego obawiać?

Konferencja zorganizowana ponad dwa tygodnie temu przez Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia, była niewątpliwie okazją do poznania nowych aspektów związanych z wprowadzanym RODO od 25.05.2018, ugruntowania wiedzy już posiadanej oraz umożliwiła znalezienie odpowiedzi na pytanie jakie nurtują wszystkich HR-owców.
Dowiedzieliśmy się między innymi, jak i kiedy należy rozpocząć prace dostosowawcze do RODO i jakie konkretne działania należy podjąć, aby przez cały proces przejść sprawnie, a termin zbliża się wielkimi krokami.
Życie oraz czas pokaże, jak poradzimy sobie wszyscy, bo każdą firmę czeka rewolucja po zmianach w  zapisach nowej ustawy.
Rozporządzenie wprowadza nowe sankcje za niezgodne z prawem przetwarzanie danych osobowych. Dzisiejsze kary za nieprzestrzeganie przepisów są relatywnie niskie.
Po zmianach, za naruszenie przez administratora obowiązku wyznaczenia IOD , Rozporządzenie wprowadza karę w wysokości do 10 mln EUR, a w przypadku przedsiębiorstwa do 2% jego całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku obrotowego.
Co ciekawe, rozporządzenie zastępuję administratora bezpieczeństwa informacji określeniem inspektora ochrony danych.

Więcej przeczytacie Państwo w publikacji Fundacji Wiedza To Bezpieczeństwo.  

 


Comments are closed.